KESÄLOHI MAMMAN TAPAAN

clipart storm

Sataa sataa ropisee. Tuulee samalla, aika kovaa. Siellätäällä harmaita aaltoja, tummia pilviä, taipuvia puita ja lentäviä oksia. Kaunista katseltavaa, ja sisällä on kiva hempeillä, vaikkapa ihanalla kesäillallisella:

 

 

 

1 – 1,5 kg lohifilettä

0,5 dl sitruunamehutiivistettä (tai tuorepuristettua sitruunamehua)

0,5 dl soijakastiketta

½ tl chiliä

½ tl inkivääriä

1-2 valkosipulin kynttä

 

1 kg uusia perunoita

Suolaa

Tilliä

 

1,5 dl kreikkailaista jogurttia

1,5 dl raejuustoa

1 punasipuli (tai ruohosipulia / purjosipulia)

Suolaa, mustapippuria

(tilliä, persiljaa, kaprista)

 

Salaatinlehtiä

Oliiviöljyä

Viinietikkaa

(suolaa ja mustapippuria)

 

Huuhtele lohi ja kuivaa se talouspaperilla. Poista ruodot nyppimällä. Aseta lohi nahkapuoli alaspäin leivinpaperin päälle uunivuokaan. Paloittele valkosipuli pieniksi paloiksi. Sekoita sitruunamehutiiviste, soijakastike, chili, inkivääri ja valkosipuli. Levitä seos tasaisesti lohen päälle. Paista 200-asteisessa uunissa n. 35 – 45 minuttia kunnes lohi on kypsä.

Pese perunoiden kuori pois kovalla harjalla. Keitä perunat suolatussa vedessä n. 20 minuuttia. Keitinveteen voi mainiosti lisätä tillinvarsia, perunat saavat niistä kesäisen maun. Poista vesi ja tillinvarret ennen tarjoilua ja koristele perunat leikatulla tillillä.

Herkullinen kastike valmistuu helposti sekoittamalla jogurttia, raejuustoa, pieneksi silpottua punasipulia, suolaa ja mustapippuria. Halutessa voi lisätä tilliä, persilja tai kaprista.

Raikas salaatti on edukseen vinaigrette-kastikkeen kanssa. Pienennä salaatinlehdet, lorauta päälle oliiviöljyä ja pieni määrä viinietikkaa. Mausta kevyesti suolalla ja pippurilla. Sekoita.

Juomaksi sopii veden lisäksi esimerkiksi kylmä roseeviini. Perunoiden maku tulee vielä herkullisemmiksi pienen voinokareen avustuksella.

Nautinollisia ruokahetkiä!

 

Om mia bergenheim

Välkommen till paintaword! Här målar jag världen med ord i en härlig blandning av känslosam livslust, bubbel, humor, psykologiska vibrationer, svåra teman och mycket däremellan.
Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

En kommentar till KESÄLOHI MAMMAN TAPAAN

  1. mia bergenheim skriver:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s